Rozhovor s: Ivetou a Adamem Musilovými
- Milada Zemanová
- před 4 hodinami
- Minut čtení: 7
Iveta, Adam a Richard Musilovi, členové Musher klubu Tlapky v tahu od 1. září 2025.

- PSÍ PARŤÁCI -
1. Jaké máte pejsky a jak se jmenují?
Máme aktuálně tři psy – dva portugalské vodní psy Espina (13 let) a Shadowa (4 roky) a potom eurohounda Karaze (2 roky).
2. Jak jste se k práci se psy dostali?
I: Já byla to dítě, kterému rodiče nechtěli pořídit psa, takže jsem se ke psům obecně dostala až s pořízením prvního vlastního psa Espina. Toho jsem pořizovala primárně jako společníka, takže jsme se žádnému tréninku, krom obedience, pravidelně nevěnovali. Ke sportu se psem mě přivedl Shadow, se kterým jsem objevila canicross – to bylo mé první setkání s mushingem jako takovým.
A: Prvního rodinného psa jsme měli gordonsetra Doru, ta byla primárně společník a na částečný úvazek chodila na hony. K mushingu jsem se dostal až vlastně s Shadowem.
3. Čím krmíte? Používáte nějaké speciální doplňky stravy?
Kluci jsou všichni na syrové stravě – Shadow s Karazem vlastně od štěňátka. Žádné speciální doplňky nepoužívámé, neb se snažíme o pestrost ve stravě jako takové. Jediné, co snad dáváme pravidelně, jsou oleje a betaglukany. Potom spíše sezónně dáváme kloubní výživu, případně nějaký multivitamin.
4. Jaké všechny aktivity se psy děláte?
I: Já bych řekla, že od válení se v posteli po válení se v bahně :). Espin už s náma chodí jen na procházky – u něj to bohužel už na žádné větší aktivity není. Doma cvičíme dog-fitness, případně chodíme na hydroterapii a v létě plave. Karaz a Shadow se aktivně věnují mushingu, takže máme pravidelné tréninky v tahu (se mnou aktuálně na koloběžce), s manželem chodí běhat na volno u kola, v létě chodíme často plavat. Mimo to samozřejmě denní procházky v přírodě, nějaké tréninky poslušnosti apod.
5. Věnujete svým psům nějakou speciální péči?
Všichni kluci pravidelně chodí na fyzioterapii, případně hydroterapii. I doma cvičíme různé posilovací a kompenzační cviky. Pravidelně necháváme dělat rozbory krve, u sportovců rentgeny a sono.
- MUSHING -
6. Kdy jste začali s mushingem a proč? Co vás motivovalo pokračovat?
I: Začala jsem s mushingem, když jsem hledala společnou aktivitu pro mě a pro Shadowa. Chtěla jsem pro něj nějakou aktivitu, která bude dostatečně „aktivní“ i pro mě. Jelikož jsem narazila právě na canicross, tak se to myslím docela povedlo :D. O něco později jsem objevila kouzlo bikejöringu a koloběžky, a s příchodem Karaze jsem definitivně přesedlala na koloběžku.
Má motivace pokračovat je asi ta psí radost, kterou na nich vidím po tréninku a ta spokojenost. U Shadowa je to taky o tom, že vím, jak dlouhou cestu jsme ušli k tomu, aby běhal jako běhá dnes. A že byly opravdu chvíle, kdy jsem s tím chtěla praštit. U Karaze jde vidět, že je to něco, pro co se narodil :)
A: Moje první přičichnutí k mushingu bylo, když jsem pomáhal rozbíhat Shadowa. Dělal jsem předjezdce na kole, potom jsem v případě potřeby zaskočil Ivet na tréninku a nakonec jsem s Shadowem běžel canicrossový závod, na který Ivča už nemohla kvůli těhotenství. Teď už se Shadowem jezdíme bikejoring.

7. Kterým musherským disciplínám se věnujete a kterým byste se věnovat chtěli?
I. Aktuálně se věnuji pouze koloběžce, neb je to něco v čem jsme se našli s Karazem a pro Shadowa je to zase super silový trénink. Musím se přiznat, že se mi zkrátka na tréninky nechce tahat dva stroje. Určitě bych si ale zase někdy chtěla se Shadowem zaběhnout nějaký canicrossový závod.
A: Canicross jsem si vyzkoušel a potvrdil si, že to není disciplína, která by mě bavila, takže jen kolo.
8. Máte raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?
I: Vzhledem k tomu, že naši dva mushingoví psi jsou vzájemně nekompatibilní, tak je to otázka spíše na budoucnost. Dvojku na koloběžce jsem si vyzkoušela, takže až se naše smečka rozroste o dalšího člena, určitě plánuji zkusit i nějaký závod ve SC2 – pokud mi teda manžel půjčí psa :D.
9. Kam chodíte trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?
I: Trénujeme v okrajových částech Brna, nebo jezdíme do lesů na jižní Moravu. Samostatný trénink i trénink ve skupině má svoje kouzlo. Já osobně volím podle toho, co zrovna potřebuju trénovat a taky jak se zrovna cítím být sociální :D.
A: Shadow určitě preferuje skupinu.
10. Jak pečujete o sebe v rámci sportu?
I: Vzhledem k tomu, že jsem ta, co má u nás na starosti tréninky psů, do toho malé dítě, domácnost, práce, tak pro mě samotnou mi aktuálně moc času nezbývá. Ale co se snažím dodržovat, jsou strukturované osobní tréninky běhu a koloběžky. Co se týče stravy, tak se snažím jíst „s rozumem“ a doplňky řeším pouze základní, nijak to nepřeháním. Čas na svou fyzioterapii nemám. Luxus jako mají psí kluci si aktuálně z časových důvodů nemohu dovolit.
A: Po 10+ letech u silových sportů jsem trochu vyhořel a nemám chuť výrazně řešit jídelníček a doplňky stravy. Jediné co mi zůstalo jsou strukturované tréninky, které jezdím na trenažeru. Venku jezdím pro radost a na pocit.
11. Jaké vybavení na mushing používáte?
I: Musím začít koloběžkou, neb jsem aktuálně přešla na Kickbike Hellcat a nemůžu být spokojenější. Co se týče další výbavy, tak postroje máme od české značky ManMat, vodítka od NonStop Dogwear a aktuálně teda s Karazem testujeme vodítko od značky Lumac.
12. Co vám mushing přináší? Jaké v něm máte cíle?
I: Vezmu to z druhé strany – kdybych nedělala mushing, byla bych jistě bohatá a měla spoustu volného času :D, ale miluju to! Miluju tu radost, jakou z toho kluci mají, že je to aktivita, kde skutečně a doslova táhneme za jeden provaz, kde se můžeme spolu nějak „posouvat“. Mým cílem je asi obejmout co nejméně stromů a nezlomit si klíční kost :D. Taky bych si moc přála, aby kluci mohli běhat až do důchodu.
A: Kompetitivní cíle s Shadowem moc nemáme, neb pro evropáky není úplně konkurence. Našim cílem je závodit tak, abychom odcházeli s pocitem, že jsme tomu dali maximum.
13. Doporučili byste členství v MK Tlapky v tahu :)?
I: Členství určitě doporučuju. Já si osobně cením pocitu soudržnosti mezi členy, ať už na závodech nebo na různých soustředěních apod. Vnímám nás jako partu, co si to vzájemně přeje. Specielně Dominika (předseda klubu) mě vždy okouzlí tím, jaký je srdcař a přijde mi to fakt krásný a vlastně motivující – že jde stranou ego, nějaký tlak na výkon a vytváří tak prostor, ve kterém je mi zkrátka dobře, neb jsem podobně nastavená.

- ZÁVODY -
14. Kdy a který byl váš první závod? Jak jste se po něm cítili?
I: Můj první závod s Shadowem byl překážkový závod – už si asi nevzpomenu kdy a kde, ale bylo to brutální a nezapomenutelné. Bahno jsem měla i v podprsence, ale bylo úžasný vidět, že Shadow šel do všeho po hlavě.
A: Canicrossový závod se Shadowem - Bítešský Cross 2024. Byla to nejdelší trasa, co jsem uběhnul od cca 15ti let :D.
15. Jaké jsou vaše největší úspěchy v mushingu?
I: Ještě jsem neměla zlomenou klíční kost :D a rozběhala jsem Shadowa. Kdo ten příběh zná, ví, že to nebyl lehký úkol.
16. Máte někoho za svůj sportovní vzor?
I: Asi ne. Ani jsem o tom nikdy nepřemýšlela. Nemám přehnané ambice. Je spousta lidí, které obdivuju a jsou pro mě inspirací, ale vyloženě vzor nemám.
17. Jaký byl váš nejtěžší a naopak nejlehčí závod?
I: Nejtěžší závod pro mě byl asi první canicrossový závod (dříve jsem běhala OCRC). Vybrala jsem si rovnou dvoudenní závod v Krušných horách, jehož obě etapy byly celkem dlouhé a kopcovité a já ani Shadow jsme na to neměli natrénováno. Zpětně nechápu, proč jsem nám to udělala :D. Trápili jsme se hned první den, kdy měla trasa něco kolem 8 km a druhý den závod začínal výběhem do sjezdovky, takže největším úspěchem bylo, že jsme to nevzdali.
Nejlehčí byl asi náš první OCRC závod, kdy jsem vlastně nevěděla do čeho jdu, takže jsem o tom moc nepřemýšlela :D.
18. Které závody patří mezi vaše nejoblíbenější a nenecháte si je nikdy utéct?
I: Určitě je to TLAPKROS a závody v Mordových roklích – Mushkuláš, Mushlikonoce.
19. Je nějaký závod, který je vaším snem/cílem?
I: Vysněný závod vyloženě nemám, ale bylo by hezké, kdyby jsme si s Karazem mohli zajet letošní mistrovství světa ICF v Polsku – neb ta trasa vypadá hodně zábavně. Pokud to nevyjde a nenominujeme se, pojedeme nejspíš stejně jako součást funclubu a trasu si chceme zajet aspoň tréninkově.
20. Máte nějaký talisman nebo děláte nějaký rituál pro štěstí v závodě?
I: Snažím se na startu maximálně soustředit na sebe a na svého psa, ale nevím jestli bych to označila za rituál. Žádný talisman sebou nevozím.
21. Co je nejlepší po dokončení závodu?
I: Vidět svého psa spokojeného.

- TVŮJ ŽIVOT -
22. Jaké je vaše povolání současné nebo vysněné?
I: Řekla bych, že jsem kříženec daňové poradkyně a manažerky/vedoucí týmu. Moje práce zahrnuje vše co mě baví. Na jednu stranu detail na čísla, studium paragrafů a snaha nacházet v nich selský rozum :D a na druhou stranu práce s týmem lidí. Strašně mě motivuje vidět lidi posouvat se v profesním životě, neb často začínám spolupracovat s lidmi hned po škole, a když je pak vedu na jejich profesní cestě až třeba ke kvalifikačním zkouškám na daňové poradce, je to super pocit.
A: Vývojář, v blízké budoucnosti pravděpodobně pasáček AI agentů.
23. Jak vypadá váš běžný den?
I: Já asi nemám běžné dny :D. Vzhledem k tomu, že mi má profese umožňuje maximální flexibilitu, tak každý den skládám podle toho, jak je zrovna potřeba.
A: Snídaně s Richardem - práce - dle časových možností trénink nebo vyjížďka na kole s Richardem nebo jiná rodinná aktivita.
24. Věnujete se i jiným zálibám a koníčkům než těm psím?
I: Já jako jeden velký koníček považuji vše kolem psů – nejen mushing. Jinak sama vlastně běhám, a jezdím na koloběžce (bez psa).
A: V posledních letech mě chytla cyklistika a tím jsou časové možnosti vyčerpány. Rád čtu, ale z praktických důvodů jsem přesedlal na audioknihy, u kterých aspoň zvládnu udělat potřebné věci, u kterých není potřeba moc přemýšlet.
25. Jaké máte oblíbené jídlo a pití?
I: Dobrá káva, hodně dobré kávy :D.
A: Káva na všechny způsoby a už dlouho si chci zajít na dobrou pizzu.
26. Co vás vždycky rozesměje nebo vám udělá největší radost?
I: Radost mi dělají všichni moji kluci – od syna po psy. A vtipní jsou všichni taky dost :D.
A: Je to klišé, ale Richard je tutovka.
27. Co vyloženě nesnášíte?
I: Nesnáším, když si někdo mushingem nebo obecně sportem se psy řeší své pochroumané ego. To podle mě do těchto sportů vůbec nepatří.
28. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočinete?
I: Moc už si nepamatuju, co je odpočinek. Asi nejvíc se tomu přibližují tréninky se psy.
A: Mentálně si nejlíp odpočinu u nějaké fyzické aktivity.
28. Máte nějaké motto, které vás provází životem?
I: „Vše se děje z nějakého důvodu.“ a „Hlavně se z toho neposr*t.“
28. Co byste poradili případným zájemcům o mushing?
I: Dělejte to pro radost, pro ty psy a vlastní ego nechte spinkat pod postelí.






