top of page
DSC_0036_edited.jpg

Musher klub Tlapky v tahu

#tahnemtospolu

Musher klub Tlapky v tahu vznikl 1. ledna 2019 jakožto oddíl sportu psích spřežení Tělovýchovné jednoty Hostivice. Klub je zároveň členem České asociace sleddog sportů (ČASS) a České unie sportu (ČUS) se všemi z toho plynoucími právy a povinnostmi.

 

Jsme mladý klub, který vznikl s myšlenkou podpořit rozvoj musherského sportu v České republice. Na prvním místě je pro nás podpora a motivace všech našich sportovců, lidí i psů, a také propagace mushingu mezi laickou veřejností. Zároveň chceme našim týmům vytvořit takové podmínky, aby mohly reprezentovat Českou republiku a svůj klub na významných musherských soutěžích.

Tlapky v tahu však nejsou jen klub, je to životní styl. Běháme, jezdíme na kolách a koloběžkách, běžkujeme, cestujeme, závodíme - to vše se psy, ale i bez psů. Psi jsou zároveň téma, o kterém se dokážeme bavit hodiny, ať už společně děláme cokoli. Pořádáme tréninky, klubová soustředění, vzdělávací akce či oficiální závod Tlapkros. V rámci musherského sportu se naši členové věnují zejména individuálním disciplínám - canicrossu (běh se psem), scooterjöringu (koloběžka s 1 či 2 psy), bikejöringu (kolo se psem) a skijöringu (běžky s 1 či 2 psy). Velice rádi pronikáme i do tajů tradičního mushingu (tedy psího spřežení).

Filozofie
IMG_8501_edited.jpgJaká je naše vize?
"Klub s kvalitním zázemím a rodinnou atmosférou". K naplnění naší vize především:

 

  • Ctíme své hlavní hodnoty: RODINA, PŘÁTELSTVÍ, vzájemná PODPORA a MOTIVACE.

  • Klademe důraz na dodržování welfare zvířat a oficiálních pravidel sportu psích spřežení.

  • Své členy, ať už zkušené závodníky nebo úplné nováčky, vedeme k lásce k mushingu, ke sportu jako k životnímu stylu, ke zdravému provozování sportu, ke vztahu ke svému klubu a vzdělávání v této i souvisejících oblastech.

  • Snažíme se své členy naučit ustát těžké životní situace, uvědomovat si své hodnoty, přát druhým, prohlubovat smysl pro fairplay na závodním poli i mimo něj a nedávat průchod nereálným ambicím, závisti, strachu či pocitu ponížení.

  • Nevytváříme tlak na vrcholové výkony a medailová umístění, avšak moc rádi své členy na cestě k nim podporujeme, stejně jako na cestě za jakýmkoli jejich cílem či snem.

  • Zakládáme si na osobním poznání napříč celým klubem. Nezáleží na tom, jak daleko od sebe naši členové bydlí, všechny klubové akce, ale i akce a závody ostatních pořadatelů konané po celé republice využíváme k tomu, abychom se spolu potkávali, předávali si cenné rady a zkušenosti, sdíleli zážitky a zkrátka trávili čas společně.

Dlouhodobým cílem klubu je vychovávat sportovce, kteří budou rozvíjet dobré jméno sportu psích spřežení i Musher klubu Tlapky v tahu.

Historie klubu aka Tlapstorie

Historie Tlapek se začala psát v roce 2016. Tehdy vznikl web s názvem Tlapku na to, prostřednictvím kterého Dominika Potměšilová se svou border kolií Nessie inspirovala a motivovala návštěvníky webu k cestování se psem po České republice a snažila se jim usnadnit objevování dogfriendly míst. V roce 2017 se k cestování se psem přidalo běhání se psem - canicross. Od roku 2018 se pod Dominiky vedením začala sdružovat a společně trénovat parta kamarádů a nadšenců ze západního okolí Prahy a Kladenska. Cestovatelský web se postupně přeměnil na prezentaci canicrossové skupiny s příhodným názvem Tlapky v tahu. Aby byla zachována věrnost i původnímu zaměření Tlapek, uspořádal se téhož roku první společný psochod Tlapky na tahu.

Běžců se psy a tedy i společných tréninků přibývalo. V rámci charitativní sportovní akce základní školy Chýně "Spolu to dáme!" se zorganizoval malý canicrossový závod, proběhly také první vzdělávací besedy a v Tuřanech u Slaného se konala první tlapková víkendovka. Členové skupiny začali s velkým zájmem objevovat a zkoušet i další musherské disciplíny. I přes náročnější chvíle Tlapky v tahu jen vzkvétaly a protože plány byly veliké, neubránila se zakladatelka Dominika Potměšilová myšlence posunout to celé zase o kus dál... A tak 1. ledna 2019 vznikl oddíl sportu psích spřežení při Tělovýchovné jednotě Hostivice, z.s. (zakládajícími členy byli Dominika Potměšilová, Kristýna Zábranská, Petra Křížová a Josef Veselý), který byl v květnu 2019 přijat do České asociace sleddog sportů, z.s. a mohl začít poskytovat zázemí svým sportovcům.

bottom of page