top of page

MS FMBB 2024 Bovolone

22. - 28. dubna 2024 se v italském Bovolone konalo mistrovství světa belgických ovčáků zastřešeno mezinárodní organizací FMBB (Fédération Mondiale Bergers Belges). V rámci tohoto mistrovství porovnávají své schopnosti, síly a pracovní nasazení belgičtí ovčáci v nejrůznějších disciplínách (IGP, mondioring, agility, obedience ad.) včetně těch musherských, konkrétně canicross a bikejöring. Bohatá účast na tomto šampionátu jen dokazuje, jak je belgický ovčák všestranný pracovní pes. V barvách našeho klubu zde běžel Petr Loprais s fenkou Kairou.


Na mistrovství se ti podařilo kvalifikovat z 1. místa v rámci závodu Buková. S jakým cílem jsi na Bukovou jel a jaké byly tvé první dojmy, když ses dozvěděl, že pojedeš na MS FMBB?

Na Bukovou jsem jel zjistit jestli je Kaira po zdravotních problémech vůbec schopna závodit.

Nejvíc mě potěšilo, že do závodu dala všechno co mohla, i když měla za sebou velmi krátkou tréninkovou přípravu. Proto jsem měl z výsledku obrovskou radost a začal jsem přemýšlet jaké to bude v Itálii. 


Po kvalifikaci zbývaly do samotného MS necelé dva měsíce. Jak probíhaly přípravy tvé a přípravy tvého psa?

Já jsem trénoval víceméně bez psa rychlost a intervaly. Kairu jsem si bral, jen když měla větší pauzu mezi dogmaratony, které jsou její hlavní disciplína. Její příprava tedy spočívá spíše v delších vytrvalostních bězích a také navykání na vyšší teploty.


Místem závodu se stalo italské Bovolone. Jak se ti tady líbilo? Co říkáš na zázemí a jak hodnotíš místní závodní trasy?

Musím uznat, že po organizační stránce to byl oproti Rumunsku obrat o 150 % :). Všechno bylo perfektně připravené už při prohlídce trati. Závodní trať byla v místním parku a musím říct že mě vyloženě nadchla. Převýšení tam nebylo žádné a příroda luxusní. Jediné mínus byla cílová rovinka na ostrých kamíncích, kde si několik psů podřelo polštářky.


V prvním kole se běžela trasa dlouhá 4,5 km a druhý den pouze 2 km. Můžeš nám přiblížit, proč tomu tak v rámci MS FMBB bývá?

FMBB má celkový koncept výdrže a síly, proto to mají takto rozdělené. Snaží se tím docílit, aby vyhrávali opravdu všestranní psi.


Během mistrovství panovaly poměrně vysoké teploty, ovlivnilo to nějak tvůj nebo Kairy výkon? A jak bys váš společný výkon zhodnotil?

My jsme naštěstí závodili v 8 hodin ráno, takže jsme měli oba dny nějakých +- 9 stupňů. Cíl jsme měli stanovený poměrně vysoko, ale nesešlo se všechno tak, jak bychom potřebovali. V první den jsme to měli rozběhlé na přední příčky podle plánu, ale po 2 km přišla krize. Předběhli jsme závodníka před námi a bohužel nebyl nikdo na dohled, aby by nás vyhecoval k lepšímu výkonu. Já jsem celkově za 6. místo velmi rád, i když naše časy nebyly ani v tréninkových hodnotách. Vím že je potřeba pořád něco zlepšovat jak z mé strany, tak ze strany psa.   


Jaký je tvůj nejlepší a jaký nejhorší zážitek z celého MS?

Nejlepší na celém FMBB je parta lidí okolo. Všechno jsou to úžasní lidé a vždy se těším až je znova potkám. Letos nemám nic na co bych musel vzpomínat ve zlém.


Přinesla ti účast na tomto MS nějaké nové cíle a přání, jaké?

Chtěl bych, aby v dohledné době bylo MS FMBB opět v České republice (ČR hostila tento šampionát v letech 2015 a 2019). Láka mě okusit domácí atmosféru. O motivaci na příští závody v Portugalsku mám postaráno. Rád bych je absolvoval s mou mladou nadějí Izzynkou, ale bude za tím strašně moc práce a tvrdých tréninků.

Chtěl bys nám ještě něco dalšího sdělit?

Chtěl bych poděkovat všem co nám držely palce a těm, co se podíleli na přípravě i organizaci českého týmu.


Petr s Kairou se v celkovém součtu obou dnů umístil na 6. místě. Moc gratulujeme a moc děkujeme za krásnou reprezentaci. Do dalšího mistrovství přejeme splnění tvých cílů a přání ve zdraví a radosti.

Celkové výsledky z musherských i všech ostatních disciplín najdete zde: https://2024.fmbb.be/


Česká reprezentace na MS FMBB v canicrossu a bikejöringu

33 zobrazení

Comments


DSC_5267.jpg

Tlapkoviny

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!

NEJNOVĚJŠÍ

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
potmesilova_logo3_tlapka_moje1.png
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
bottom of page