top of page

Velká jarní výzva: Z deníku mushera

Aljaška, leden roku 1925, smrtící epidemie záškrtu v odlehlém ledovém městě Nome, mráz přesahující 50°C pod nulou, vítr dosahující 130 km/h, trasa dlouhá 1 576 km, přeprava léčivého séra z Anchorage do Nome pomocí železnice a především štafety dvaceti psích spřežení, záchrana nespočtu dětských životů. Tak to je ve zkratce silný příběh který stojí za vznikem závodu IDITAROD. Přijměte výzvu, která nyní, víc než kdy jindy, vzdává hold odhodlání a úsilí musherů zachránit stovky životů.


Bonusová výzva (3. 5. - 30. 5. 2021) - IDITAROD: Fairbanks Route

Zdolejme společnými silami ve stanoveném termínu původní trasu z Anchorage do Nome dlouhou 1 576 km. Upřednostňujte disciplíny psích spřežení (canicross, scooterjöring, bikejöring, dogtrekking...), ale je možno zapojit i bezpsí aktivity (běh, chůze, kolo, koloběžka). Sledujte mapku, která vám průběžně ukazuje, kde se právě nacházíme a jakou vzdálenost už jsme společně překonali.

Garmin Connect: Aktivity, které chcete zapojit do této výzvy, zveřejňujte pro kontakty a skupiny. Do názvu uveďte IDITAROD a o jakou aktivitu se jednalo (např. IDITAROD CC). Je také potřeba být členem Garmin skupiny MK Tlapky v tahu. Kdo nemá výše uvedenou aplikaci, prosím o zasílání údajů na messenger nebo whatsapp.


Výzva #1 (3. 5. - 9. 5. 2021) - KLIDNÉ STARTY

Abyste se mohli vydat vstříc (nejen) výzvě Iditarod, je určitě dobré mít zvládnutý klidný start, který považuji za základ a z vlastních zkušeností rozhodně doporučuji jeho trénink nepodceňovat. V budoucnu to jistě oceníte. Proč? Protože ruce vytahané až ke kotníkům, pes vyšťavený ještě před startem a neslyšení ani vlastního slova je prostě na prd. Cvičení klidných startů je potřeba odvíjet od konkrétního psa, od jeho osobnosti. Jinak bude vypadat trénink s natěšeným a snadno motivovaným psem a jinak s méně sebevědomým psíkem, který nemá do tahu takový drive. Obecně platí pomůcka "dokud nejsi v klidu, neběžíme/nejedeme".

Pozorujte svého psa, vnímejte jeho chování a komunikaci a zkuste společně najít cestu ke kýženému cíli. Video vašeho nejlepšího pokusu o pěkný klidný start mi pošlete do messengeru nebo whatsappu.

 

Výzva #2 (10. 5. - 16. 5. 2021) - KOMPENZAČNÍ TRÉNINK

Pokořit extrémní trasu z Anchorage do Nome chce nejen řádnou dávku odvahy a odhodlání, ale také pořádnou přípravu. My na to naštěstí nejsme sami, takže vás v rámci výzvy nebudu posílat trénovat na Aljašku :D, ale zaměříme se na kompenzační trénink našich psích sportovců. Rozumí se tím soubor uvolňovacích, protahovacích a posilovacích cviků, které mají nejčastěji za úkol vyrovnávat nadměrnou nebo jednostrannou zátěž. Je také výbornou prevencí před problémy s pohybovým aparátem.

Pověnujte se tento týden se svým psíkem alespoň jedné skupině kompenzačních cviků a jako důkaz mi na messenger či whatsapp zašlete video nebo fotky s krátkým popisem co jste cvičili a jak se vám trénink dařil.

 

Výzva #3 (17. 5. - 23. 5. 2021) - RYCHLOSTNÍ TRÉNINK

Fairbanks Route byla náročná především na psychickou a fyzikou vytrvalost jak dvounohé, tak čtyřnohé části spřežení, ale přesto se našly úseky, které prověřily i jejich rychlost. Kritický úsek trasy vedl přes zamrzlý Norton Sound, který pokořil musher Leonhard Seppala s leadrem Togem (jejich příběh parádně vystihuje film Togo). Představte si, že se vám zrádný led začne bortit pod nohama a vy se musíte s životně důležitou zásilkou léčivého séra dostat co nejrychleji na pevninu.

S touto představou zdolejte v libovolné musherské disciplíně svůj nejrychlejší 1 km (ne z kopce). Svůj nejlepší pokus pojmenujete v Garmin Connect jako IDITAROD 1 km a o jakou aktivitu šlo (např. IDITAROD 1 km SC1) případně mi svůj výsledek pošlete na messenger nebo whatsapp. Aktivitu lze započítat i do bonusové výzvy.

 

Výzva #4 (24. 5. - 30. 5. 2021) - PODĚKOVÁNÍ

Tréninková místa a příroda obecně jsou pro mushera druhým domovem. Pojďme jim za to v rámci poslední jarní výzvy poděkovat. Naplánujte si s pejsky alespoň jednu pohodovou procházku, sbalte si s sebou odpadkové pytle a rukavice a vydejte se vstříc čistým lesům, polím a loukám. Kilometry z této výzvy lze započítat i do bonusové výzvy.

Své úklidové trasy pojmenujete v Garmin Connect jako IDITAROD úklid a množství nasbíraných odpadků (např. IDITAROD úklid 35 l), případně mi své výsledky pošlete na messenger či whatsapp. Jako důkaz přidejte i fotografii (množství nasbíraných odpadků snadno odhadnete z počtu naplněných odpadkových pytlů vynásobeným jejich objemem, který je uvedený na obalu).


K některým výzvám jsem záměrně nevypisovala přesný "návod" jak na to, protože se mimo jiné těším na to, jak si s úkolem poradíte, co vymyslíte, jak budete postupovat. Nicméně v případě dotazů k jednotlivým výzvám, nebo když si nebudete vědět rady, jsem vám určitě plně k dispozici na e-mailu, messengeru či whatsappu. Ráda poradím a pomohu se vším co bude v mých silách.

Zdroj informací a úvodního obrázku: www.iditarod.com

283 zobrazení
DSC_9247 (3)_edited_edited.jpg

Články

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!

NEJNOVĚJŠÍ

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
potmesilova_logo3_tlapka_moje1.png
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
bottom of page