top of page

Rozhovor s: Míšou Kabelkovou

Michaela Kabelková, člen Musher klubu Tlapky v tahu od 1. ledna 2019.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jakého máš pejska a jak se jmenuje?

Mám jednoho pejska, border kolii Gapi (4 roky).


2. Jak jsi se k práci se psy dostala?

U nás v rodině byl vždycky pes, takže mě to svým způsobem i v dospělosti táhlo k tomu si pořídit vlastního. Vlastně ani nevím, proč jsem strašně toužila po border kolii, ale jedno vím jistě, byla to ta nejlepší volba. Dohromady nás svedla náhoda, když jsem šla na nezávaznou návštěvu štěňátek, beznadějně se zamilovala a druhý den na to odjela na dovolenou. Za celou dobu dovolené jsem z hlavy nedokázala vypustit myšlenku, že by se mi splnil sen mít vlastního psa. Urputně jsem každý den z dovolené psala příteli, že to s tím pejskem musí nějak zařídit, než přijedu z dovolené, a tak jsem se dočkala malého chlupatého štěstí.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Gapi byla krmená barfem už od štěněte, takže jsem si o tomto způsobu krmení něco nastudovala a pokračujeme v tom dál. Jako doplňky používám barf balancer, olej z lososa a ostropestřce nebo pivovarské kvasnice. Když jedeme na dovolenou, kde není možnost skladovat maso, kupuji kvalitní granule a masové konzervy Sokol Falco.


4. Jaké všechny aktivity se psem děláš?

Krom mushingu je to hlavně parťačka na procházky, vyjížďky na koních, cestování, a taky moje osobní psí terapeutka.


5. Věnuješ svému psu nějakou speciální péči?

Alespoň jednou nebo dvakrát ročně chodíme na Dornovku, jinak nic speciálního. Samozřejmostí je zahřátí a protažení před a po tréninku.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

S mushingem jsem poprvé začala v roce 2018, kdy jsme šla na první zkušební trénink od Běhej se psem. Po prvním tréninku jsem byla tak nadšená, že jsem se přihlásila i na další. Po několika absolvovaných trénincích jsem se rozhodla pořídit vybavení. Motivovala mě především Gapi svým zápalem a neskutečnou energií, kterou do běhání dávala.


2. Kterým musherským disciplínám se ještě věnuješ a kterým by ses věnovat chtěla a proč?

Zatím se věnujeme pouze canicrossu. Na jaře mám v plánu přidat ještě disciplínu bikejöring za předpokladu, že stihnu naplnit kasičku penězi :D.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

Mám jen jednoho pejska, takže zatím pouze s jedním, ale do budoucna bych ráda ještě jednoho chlupáče do party.


4. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

Jezdím trénovat kousek za Jihlavu do lesů a na louky, kde není taková koncentrace lidí a pejskařů. Trénujeme především sólo, ale občas najdeme i parťáky co vyběhnou s námi. Často teď trénujeme podle toho, jak mám hlídání pro nejmladší členku naší smečky :D.


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Žádné speciální sportovní plány nemám, sportuji aspoň 2-3 týdně nebo podle toho, jak mám momentálně hlídání. Stravu striktně nehlídám, ale snažím se, aby byla vyvážená. Jako doplňky užívám protein, hořčík a Céčko.


6. Jaké vybavení na mushing používáš?

Převážně používáme věci od firmy Non-stop, postroj Freemotion, celoodpružená vodítka i sedák. Dávám si hodně záležet, aby postroj i sedák byl správně nastavený, nikde natlačil nebo se nepřetáčel.


7. Co ti mushing přináší? Jaké v něm máš cíle?

Dovolím si říct, že nám oběma to přináší radost z běhu a nové přátele. Mým cílem je, aby nám společný běh přinášel stejnou radost, jako teď.


8. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč? Jsi v něm spokojená?

Členství v klubu bych doporučila. Není to jenom klub, ale i parta skvělých lidí, co vás dokáží podpořit a motivovat.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila?

Svůj úplně první závod jsem běžela před dvěma lety na domácí půdě kousek za Jihlavou, tenkrát ještě v krásných lesích Vysočiny. Upřímně, ze svých prvních závodů jsem byla tak nervózní, že jsem nemohla ten den ani dospat :-D. Závod nedopadl úplně podle mých představ, ale byla jsem šťastná, že jsme doběhly společně do cíle. Což mě nakoplo ještě víc, a tak jsme se canicrossu začali věnovat intenzivněji.


2. Pokud nezávodíš, máš o to do budoucna zájem? V jaké třídě?

Aktuálně nezávodíme, kvůli mým mateřským povinnostem. Zpět do závodní sezóny se snad vrátíme v roce 2021, když už jsem zaplatila řádné členství. Prozatím se řadíme do sprintové kategorie canicross s jedním psem. Na jaře uvidím, jak nám to půjde na kole a možná přidáme ještě kategorii bikejöring.


3. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu?

Každý náš společný trénink nebo závod počítám jako úspěch, ale kdybych si měla vybrat jen jediný závod, byla by to Horská výzva, konkrétně bonusový závod v Mikulově v kategorii short. Když jsem po závodě projížděla výsledkovou listinu, jako vždy od konce seznamu :-D můj prst se na výsledkové listině zastavil až na krásném čtvrtém místě - vůbec se mi tomu nechtělo věřit.


4. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Konkrétní sportovní vzor nemám. Sleduji více sportovců, ať už jde o kategorii mushing nebo o jezdectví.


5. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Nejtěžší a zároveň i nejdelší (16 km) závod pro mě byla Horská výzva u nás na Vysočině. Nejsem milovník kopečků, a že jich je Vysočina plná, tak tady jsem si opravdu sáhla na dno svých sil.


6. Který/é závod/y patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si je nikdy utéct?

Samozřejmostí je Tlapkros, i když ne jako závodník, ale v roli pomocníka. Dál mezi moje oblíbené závody patří Sadská, Horská výzva Mikulov a domácí canicrossový závod v Jihlavě.


7. Je nějaký závod, který je tvým snem/cílem? Jaký a proč?

Nemám žádný konkrétní závod, ale mým cílem je se podívat na zahraniční závody a načerpat nové zkušenosti.


8. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Rituál mám, ale jestli přináší štěstí těžko říct. Večer před závodem si dávám pivo nebo víno, to aby se mi líp spalo. Samozřejmě určitá nervozita zůstává až do startu :D.


9. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Jednoznačně pití, jídlo a sdílení pocitů ze závodu s ostatními.

- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Už víc jak půl roku je mým povoláním mateřská dovolená. Předtím jsme pracovala jako prodejce a administrativní pracovník v malé firmě s prodejem nábytku. Vysněné povolání nemám. Důležité je, aby mě moje zaměstnání bavilo.


2. Jak vypadá tvůj běžný den?

Když to vezmu stručně, přes týden je to snídaně, procházka, oběd, odpolední procházka s kočárem, večeře, mezitím hraní, přebalování, kojení a večer jsem ráda, že padnu do postele :D.


3. Věnuješ se i jiným zálibám či koníčkům než mushingu? Jakým?

Kromě mushingu mezi moje nej jednoznačně patří koně, kterým jsem propadla už jako malá. A jestli tu budu ještě v osmdesáti, tak jedině na hřbetě koně. Krom toho ještě jezdím na kole, in-line bruslích a v zimě na snowboardu.


4. Jak jsi se dostala k práci s koňmi a jakého koně máš?

Ke koním jsem se dostala už jako malá, kdy stačilo přeběhnout ves, a byla jsem ve stájích. Do puberty mě krom koní nic víc nezajímalo. Podle mě jak se člověk jednou do koní zamiluje, zůstává mu to až do konce života. Svého koně nemám, snad jednou, ale mám skvělou kamarádku, které jezdím její kobylu už víc jak 10 let. Jedná se o Českého teplokrevníka, a i když není moje, tak ji jako svoji beru.


5. Jaké disciplíny s koňmi děláš, případně s jakými úspěchy?

Jsem typ jezdce co má radši vyjížďky, toulání po lesích a loukách, ale i tak jsem absolvovala několik skokových a drezurních závodů. Jako největší úspěch považuji získání jezdecké licence, kterou jsem absolvovala se Zrzečkou.


6. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

Možná teď budu vypadat jako alkoholik, ale já jsem prostě milovník dobrého vína :D. Mezi oblíbená jídla patří pizza, hranolky z Mekáče a zeleninové saláty.


7. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Mojí největší radostí a zároveň i tím, kdo mě zaručeně rozesměje, je teď moje malá holčička.


8. Co vyloženě nesnášíš?

Nemám ráda, když někdo soudí lidi bez toho, aniž by je osobně znal.


9. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Spánek, za ten bych teď platila i zlatem :D.


10. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Dělej víc věcí, které tě dělají v životě šťastným.


11. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Za zkoušku nic nedáte.


12. Pokud máš zájem sdělit něco navíc, sem s tím!

Díky náhodě a díky Domči (Ing. Dominika Potměšilová – předsedkyně a zakladatelka MK Tlapky v tahu – pozn. red.), od které jsem koupila náš první postroj na běhání, že můžu být součástí MK Tlapky v tahu.

206 zobrazení
Novinář Desk

Články

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!