top of page

Rozhovor s: Luckou Štanglerovou

Mgr. Lucie Štanglerová, člen Musher klubu Tlapky v tahu od 28. února 2020.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jakého máš pejska a jak se jmenuje?

Mám útulkovou fenku belgického ovčáka Malinois - Arwen.


2. Jak jsi se k práci se psem dostala?

Dovolím si otázku přeformulovat na „Jak jsi se dostala ke psovi?“ Už jako malá holka jsem chtěla psa, jenže dle slov našich to nešlo – bydleli jsme v paneláku, naši na směny v práci, my s bráchou ve škole, takže kdo by se o toho chudáka malého staral, vždyť by byl pořád sám… Čas plynul, najednou jsem byla na vejšce a v rámci prokrastinace jsem projížděla webovky psích útulků. A najednou tam byl ON! Z fotky se na mě usmíval kříženec belgičáka Alex a já v ten moment věděla, že prostě bude můj. Naši o psovi samozřejmě stále nechtěli ani slyšet, prý ať se soustředím na studium a psa si pořídím až po škole. To pro mě nebyl argument. Tak mamka přidala další – kde ho chci mít, na kolej psi nesmí a oni se o něj přes týden starat nebudou (jezdila jsem domů na víkendy), z čeho chci platit krmení a veterinu, neb od nich peníze na psa nedostanu. Bez problému! Zařídila jsem si studentský byt a sehnala brigádu. Následovaly další argumenty, které jsem postupně vyvracela, a doma jsme se dopracovali až k: „Ten pes prostě nepřekročí práh našeho bytu!“ Ale nebojte, naši mají zvířata taky rádi, dlouho jim to nevydrželo a první návštěva začínala slovy: „No ahoj Lexíčku, pojď se nám ukázat, tys musel jet takovou dálku autem, viď?“ A bylo hotovo. Od té doby byl Lex miláček a naši tehdá odstartovali tradici „v pohodě, klidně se vítejte a mazlete se psem, ale taky přijela domů vaše jediná dcera…“ :D Strávili jsme spolu krásných 9 let. Byl to pan Pes, kdo ho znal, tak ví. Bohužel čas nemá slitování a před dvěma roky přešel duhový most.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Dávám granule Brit Care. Arwě nejvíce sedí a chutná losos s bramborem. Jakožto správný pejskař dokážu ocenit pěkná pevná hovínka svého psího parťáka :D. Vyloženě speciální doplňky stravy nepoužívám. Pro zpestření jí čas od času ovařím hovězí morkové kosti, které si pak labužnicky okusuje, nebo dostane kus syrového kuřete (křídla, stehno, skelet). Celkem pravidelně se s ní dělím o čerstvou zeleninu a ovoce, popř. bílý jogurt.


4. Jaké všechny aktivity se psem děláš?

Pro mě je pes opravdu parťák, takže mě doprovází téměř všude. Volný čas se snažím trávit tak, aby Arwa mohla být co nejvíce se mnou. Takže se mnou jezdí i na dětský tábor a víkendy pro děti, které s přáteli organizujeme pod záštitou jedné neziskové organizace. Co se týče aktivit vyloženě psích, tak doma jakožto samouci trénujeme povely a taky sebeovládání. Nemám ráda dril, trénujeme formou hry a jako motivační prvek používám nejčastěji míček. Rády blbneme s frisbee, peškem, chodíme na výlety, v létě blbneme u vody. Prostě na pohodu a ku spokojenosti nás obou.


5. Věnuješ jí nějakou speciální péči?

Často od lidí slýchávám větu „V příštím životě chci být tvůj pes“. Tak já nevím no :D. Prostě základ - krmím, venčím, vychovávám (dobře, snažím se, někdy je dost paličatá), mazlím, zaměstnávám, hrajeme si… Včetně pravidelné údržby – vyčesávání, stříhání drápků, kontrola chrupu, v případě nutnosti koupání v teplé vodě a šamponu. Nic neobvyklého, opět na pohodu a ku spokojenosti nás obou.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

No tak to se psal rok 2018, kdy jsem prvně slyšela o závodě Hard Dog Race. Nadchla mě ta vize spolupráce psa a člověka, společné překonávání překážek a hromada bahna. Base trať měří cca 6 km a tenkrát jsem si moc nevěřila, že bych to mohla někdy dát (na základní škole jsem si vybudovala naprosto upřímnou nenávist k vytrvalostním běhům). Ale tak nějak jsem se stále utvrzovala v tom, že to prostě s Arwou dáme. Po delší době jsme se někdy v zimě daly do řeči s Terkou (Tereza Vočadlová, členka MK TVT – pozn. red.), vypadlo z ní, že začala psy zapřahat, slovo dalo slovo, na jaře 2019 jsem se s ní byla podívat na Votvíráku, pak na Leskrosu v Dnešicích, tam jsme „běžely“ náš první závod a Arwa byla naprosto šťastná. A to byla ta největší motivace v tom pokračovat.


2. Kterým musherským disciplínám se věnuješ a kterým by ses věnovat chtěla a proč?

Hlásíme se ke canicrossu. Už máme doma i koloběžku, tak snad do budoucna zvládneme i scooterjöring. Ráda bych měla na závodech možnost volby.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

No náš dream team = já + Arwa, takže zápřah více psů nemůžu posoudit.


4. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

Dříve jsem hodně jezdila za Terkou, Kačkou a dalšími do Beřkovic. Tam jsme společně brázdili místní lesy a pole. Zkoušela jsem s Arwou běhat i sólo, ale to ji nebaví a mě vlastně taky ne, obě potřebujeme někoho k sobě. Přiznám se, že v době covidu (pandemie Covid-19 - pozn. red.) jsme netrénovaly vůbec. Spíš jsme si na pohodu vyšly do přírody. Mě celkově nikdy nešlo o výkon, začala jsem zapřahat, protože vidím, že to baví mého psa. A mě to aspoň dokope k pohybu .


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Tak tady to bude rychlé… Jako před „akcí“ se snažím zahřát, po „akci“ vychodit a protáhnout. Většinou to ale odfláknu a pak na scénu přichází věrný kamarád hořčík a zpytování svědomí.


6. Jaké vybavení na mushing používáš?

Používám Non-stop. Postroje, vodítka i sedák. Vyzkoušely jsme na veletrhu For Pets přímo u Non-stop stánku a rovnou jsme si to i odnesly.


7. Co ti mushing přináší? Jaké v něm máš cíle?

Jak už jsem zmínila výše – hlavní je pro mě spokojený pes. Mushing mě taky dostává z komfortní zóny, kterou jinak strašně nerada opouštím.


8. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč? Jsi v něm spokojená?

Kdybych nebyla spokojená, tak tam nejsem. Máme suprovou předsedkyni, která se snaží klub stmelovat a stále posouvat dopředu.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila?

Leskros Dnešice 2019. Jela jsem tam s Terkou primárně jako morální podpora. Náhodička tomu dala, že tam ještě byly otevřené registrace na místě. A šlo to ráz na ráz, znáte Terku :D. Vyfasovala jsem od ní sedák a výbavu pro psa se slovy: „Boty a psa máš, víc nepotřebuješ.“ 3,5 km bez jakékoliv přípravy. Já to přežila a pohled na spokojenou Arwu byl k nezaplacení.


2. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu?

Každý dokončený závod považuji za úspěšný. Bez zranění psa i člověka. Neběháme na výkon, běháme pro radost, takže tady pro nás platí „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“. Ale zatím jsme na závodech nikdy nebyly poslední, což mě velmi těší .


3. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Mým vzorem by mohl být každý, kdo pravidelně trénuje.


4. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

No tak vzhledem k tomu, že už víte, jak to mám s tím během… :D Ne tak dobře… S láskou vzpomínám na Leskros Ještěd. To, že to nebude po rovině, s tím člověk jaksi počítal. Ale když se proti nám najednou zvedla kamenitá „stěna“ a viděla jsem závodníky, jak se nahoru škrábou téměř po čtyřech, to jsem si tenkrát myslela něco o pr… Pardon, o zadních částech lidského těla :D.

Nejlehčí/nejkrásnější byl Hard Dog Race Base 2019. Protože to byl náš první Hard Dog Race a i přes počáteční obavy z některých překážek šla Arwa do všeho naplno. Byla jsem na ni neskutečně hrdá! .


5. Které závody patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si je nikdy utéct?

Mám ráda Leskros, protože tam je vždycky přátelská atmosféra, skvělá organizace a zázemí. Organizátoři jsou běžečtí srdcaři, snaží se dělat závody pro lidi tak, aby je to dál motivovalo běhat. To se mi moc líbí. Srdcovka pro mě už asi navždy bude Hard Dog Race s heslem „Six legs, two hearts, one victory“.


6. Je nějaký závod, který je tvým snem/cílem? Jaký a proč?

Tak snem je Hard Dog Race Wild, protože hranice se musejí čas od času posunout. Uvidíme, jestli se poštěstí. Cílem je klubový Tlapkros. Jsem ostuda, protože jsem tam zatím pokaždé chyběla, takže je nejvyšší čas to napravit.


7. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Mám talisman a bez něj zásadně nezávodím. Je chlupatý, má čtyři nohy a jmenuje se Arwen.


8. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Spokojený pes, spokojená já a odměna ve formě dobrého jídla a pití.


- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

No už pár let učím v mateřské škole. Baví mě práce s dětmi a u těch nejmenších mi to dává zkrátka smysl. A co si budeme, práce s malými dětmi je dost podobná té se psy. Nechci se dotknout citlivých maminek tím, že přirovnávám dítě ke psovi, ale je to tak. Režim, dodržování stanovených pravidel a hranic, s tím spojená důslednost, správná motivace, zaměstnání fyzické i psychické, pochvala/odměna, odpočinek, hraní/mazlení. A přiznám se, že zkušenosti oboustranně přenáším a využívám - a že to funguje.


2. Jak vypadá tvůj běžný den?

Budíček, hurá do kuchyně a připravit jídlo pro sebe a krmení pro psa, pak šup do koupelny obstarat sebe, venčení, odchod do práce, příchod z práce, venčení/zaměstnání, odpočinek, péče o domácnost, příprava do práce, venčení, večeře nás obou, film/seriál, venčení, spánek. Právo na změnu je samozřejmě vyhrazeno.


3. Věnuješ se i jiným zálibám a koníčkům než mushingu? Jakým?

Od malička mám ráda tábory, spaní pod stanem, pod širákem. Od patnácti jsem jezdila jako praktikantka, pak jako vedoucí. Tábory a akce s dětmi v přírodě jsou vlastně ideální kombinace – jsem s dětmi, mám s sebou psa a všichni běháme v přírodě. Možná se budete smát, ale děda je vášnivý luštitel křížovek a mě luštění baví taky. Když potřebuju přepnout hlavu a užít si chvilku klidu, sáhnu právě po křížovkách.


4. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

Jsem ve znamení býka, tzn. rozený požitkář, takže to zkrátím na špenátovo-smetanovou omáčku a osvědčenou kombinaci tatarák a pivo.


5. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Čas strávený s přáteli a rodinou. Když se zkrátka sejdeme u dobrého jídla a pití, povídáme si, smějeme se, užíváme si vzájemné přítomnosti.


6. Co vyloženě nesnášíš?

Když ze mě lidi dělají blbce nebo se snaží se mnou manipulovat.

A pavouky :D.


7. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Když jdu do přírody, sednu si do trávy, koukám do zeleně, poslouchám zpěv ptáků a užívám si sluníčka. Když chci odpočívat doma, tak si zapálím svíčku, zhasnu a užívám si světla z plamínku. Nebo zapálím vonnou tyčinku a nechám si svítit jen tlumené světlo. Většinou se pak zavrtám pod deku na gauči, Arwa se přijde přitulit a pak obě zdárně vytuhneme.


8. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Všechno je tak, jak má být.

Zážitek nemusí být pozitivní, nýbrž intenzivní.


9. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Je to krásný sport, stojí to za to, jen se ptejte lidí, kteří o tom opravdu něco vědí.

117 zobrazení
Novinář Desk

Články

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!