Rozhovor s: Katkou Macháčkovou

MVDr. Kateřina Macháčková, Ph.D., člen Musher klubu Tlapky v tahu od 26. října 2019.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jaké máš pejsky a jak se jmenují?

Psisko mám jedno, dobrmana Ozzíka, celým jménem a titulem vznešený pan Ozzy Pawsbourne, The Prince of Barkness. Jako stálého tréninkového partnera máme doma ještě druhého dobrmana Eddíčka.


2. Jak jsi se k práci se psy dostala?

Ty jo, já bych asi to co dělám se psy nenazvala prací. Oni to milujou a potřebujou to, jinak mi lezou po hlavě a já se snažím s nimi udržet krok. Ale jinak to přišlo tak nějak samo, psy jsme měli doma odjakživa, ale kdysi jsem si v nějakém psím časopise přečetla článek o canicrossu (ty jo, to bylo tak v roce 2007), a od té doby jsem o tom přemýšlela. Nakonec jsem Ozzymu objednala postroj, sobě sedák, mezi nás vodítko a vyrazili jsme do lesa.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Krmím syrovým masem, zeleninou, těstovinami, rýží, bramborovou kaší. Na cesty mají sušené maso. Doplňky většinou dopadnou tak, že se pro něco nadchnu, týden jim to dávám, pak na to zapomenu a po roce to najdu ve skříni už v podezřelém stavu.


4. Jaké všechny aktivity s Ozzym děláš?

Canicross a scooterjöring jako hlavní, sem tam když jsou podmínky, tak se projedeme na běžkách nebo na kole.


5. Věnuješ mu nějakou speciální péči?

Počítá se, že má můj pes asi milion obojků i přesto, že chodí na volno? Ale všechny jsou krásné.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

Koukám do mailu... První objednávku u ZeroDC jsem dělala 15. 12. 2015, to byl postroj na Ozzyho, sedák a vodítko. Já jsem běhala odmala, Ozzík byl hodně akční pes, přišlo mi to jako super nápad běhat po lese a nechat se vláčet psem. V roce 2017 jsme si zkusili první závody – na jaře Cross v Labských pískovcích, na podzim Klánovický canicross. Díky tomu jsem zjistila, že mezi natěšenými psy ho to baví ještě víc. A už jsme u toho zůstali.


2. Kterým musherským disciplínám se věnuješ a kterým by ses věnovat chtěla?

Canicross, kolobka. Je mi to víceméně jedno, ráda to střídám, hlavně, že to baví psa. Moooc bych si přála sprintové saně. Nebo sněhoběžku.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

Podle nálady, běh určitě s jedním, se dvěma by to v našem případě asi nebyl ani tak běh jako snaha o přežití.. Kolobku podle nálady. A poslední dobou jsme začali zkoušet díky Terce (Tereza Vočadlová, členka MK TVT – pozn. red.) zapojovat i vícespřeží před káru, tak tam se moooc těším, až se povozím.


4. Trénuješ raději sólo, nebo ve skupině?

Ráda trénuju ve skupině, kvůli psovi. Ale občas jsem extrémně líná cokoliv řešit, tak prostě vyběhnu sama, když mám zrovna náladu.


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Tady je to ještě horší, než u těch psů. Občas mě něco zaujme, ale narozdíl od psích doplňků je mi líto peněz, tak to ani nedonesu domů. Snažím se aspoň 1-2x do týdne si zacvičit něco silového intervalového, jako kompenzaci běhu. Ne vždycky to vyjde.


6. Jaké vybavení na mushing používáš?

Pro psa to, co mu sedí. Momentálně postroj Dragrattan R, pro sebe sedák Non-stop Dogwear CaniX, ale chci zkusit nějaké další, jen co se někam dostaneme. Vodítka zásadně MushGO, nikdo jiný nedělá amortizéry dimenzované na černé démony.


7. Co ti mushing přináší? Jaké v něm máš cíle?

Psa, který mi neleze po hlavě, a v posledním roce i skvělý kolektiv lidí kolem psů. Cílem je letos zkusit pořádný velký triatlon, a kdyby se hodně zadařilo, tak aby si pejsci střihli nějaký závod ve čtyřce nebo šestce, ale tam už se asi nehlásím jako řidič, to bych jim to kazila.


8. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč?

Doporučila bych ho hlavně těm, kdo dělají tyhle sporty pro svoje psy a pro radost, a hledají kolektiv stejných nadšenců, kteří se neberou přehnaně vážně a kteří do toho jdou s jakýmkoliv chlupáčem. Já jsem rozhodně spokojená.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila?

Velikonoce 2017, Cross v rámci závodů Labské pískovce, 7,5km závod po skalních schodech a šílených terénech Labáku. Nejkrásnější závod, který doufám ještě někdy zaběhneme. Paradoxně jsem běžela s Eddíkem, protože jsem čekala, že na to ještě nemá a dojdem to pěšky, tak jsem Braňovi (Branislav Novotný – člen MK TVT – pozn. red.) dala Ozzyho, že mají větší šanci. Nakonec jsme s Eddíčkem byli druzí. Střídání sluníčka a sněhu, teplota kolem nuly. Nádhera. Další rok už jsem to běžela s Ozzym.


2. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu?

Že jsem zvládla si nijak neublížit. Ale jinak asi druhé místo na našem prvním SC závodě na Lemberku, právě proto, že to byla první kolobka, na kterou jsem si troufla a hned se nám povedla. Pár beden v canicrosse by se taky našlo. Jooo a první místo loni v psorienťáku, to byl taky úžasnej závod a doufám, že bude co nejdřív další, to nás s Ozzym moc bavilo.


3. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Mojí mamku :). Protože si k padesátinám zaběhla maraton a stále se aktivně věnuje sportu. A to mi přijde super.


4. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Nejlehčí byly paradoxně naše první Klánovice (náš druhý závod vůbec, můj první s Ozzym). Protože jsem měla natrénováno. Nejtěžší asi etapový Dog Epic Race, i když já neběhám moc na výkony, takže když nemůžu, tak si prostě odpočinu.


5. Který závod patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si ho nikdy utéct?

Nejoblíbenější stále ten Labák, prostě ty terény jsou úžasný. Teď tu sedím, představuju si to a chci se tam vrátit hned. To mi nedělejte.


6. Je nějaký závod, který je tvým snem/cílem?

Trophée des Montagnes. Protože to musí být krásný. Ale nikdy na to nenatrénuju, takže to asi ještě dlouho zůstane jen snem. Jo a taky na to nikdy nenašetřím.


7. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Jsem ráda, když se mi podaří obléct psa a najít start :D.


8. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Unavený pejsek a pivo :D.

- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Současně veterinář. Vysněné – veterinář v ZOO a potom cokoliv v bioinformatice, v teplé voňavé laboratoři.


2. Jak tvrdá je práce veterináře?

Podle toho, na kterou část se zaměříš. Práce se zvířaty je fajn, práce s lidmi už je občas trochu horší. Každopádně je to práce, po které jsem ráda když můžu vypnout, a k tomu je běh nebo kolobka v lese se psem naprosto ideální.


3. Jak vypadá tvůj běžný den?

Snídaně, práce, psi. V libovolném pořadí podle toho, v kolik jdu do práce. Nic víc nestíhám... Spíš z lenosti a pohodlnosti.


4. Věnuješ se i jiným zálibám a koníčkům než mushingu? Jakým?

Jednou za cca rok si zaběhnu orienťák bez psa, jestli se to počítá.


5. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

Pivo z malých pivovarů. A víno. Oblíbené jídlo cokoliv, co mi někdo uvaří.


6. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Černí démoni a jejich herní kreace. Největší radost mám z unaveného psa.


6. Co vyloženě nesnášíš?

Lidi, kteří mají psa jen aby ho měli, ale je vidět, že tam není žádný vztah ani komunikace mezi nima.


7. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Zapřáhnout černého démona před kolobku a jet lesem daleko a ještě dál.


8. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Hlavně se z toho nepo*rat.


9. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Aby se řídili zdravým rozumem, nebáli se vyhledat si informace a udělat si na jejich základě vlastní názor. Sledovali svého psa a řídili se podle toho. Nikdo vám univerzální radu nedá. Hlavní je, aby vás to oba bavilo.


10. Pokud máš zájem sdělit něco navíc, sem s tím :).

Kdyby mě někdo chtěl sponzorovat, tak bych potřebovala ty saně, sněhoběžku, hodila by se nová koloběžka a nějaká pěkná běžecká bunda :D.

226 zobrazení