Rozhovor s: Katkou Lhotovou

Kateřina Lhotová, člen Musher klubu Tlapky v tahu od 30. září 2019.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jakého máš pejska a jak se jmenuje?

Mám dalmatina jménem Rex (11 let). S ním už žádné psí aktivity nedělám, užívá si svého zaslouženého důchodu ve společnosti skvělých pěti kozích kamarádek, protože už o svého velkého psího kamaráda Merlina (německá doga) přišel.


2. Jak jsi se k práci se psy dostala?

Psy mám ráda od malička, u nás v rodině vždycky byli a vždycky budou. S našimi psy jsem se snažila dělat všelijaké aktivity (většinou všechno, co mě napadlo, se hned šlo vyzkoušet). Osudový krok k práci se psy byl potkat skvělou osobu Terku (Tereza Vočadlová, členka MK TVT – pozn. red.), která se mě ujala 8. 4. 2019 a začala mě provádět světem mushingu. Za to jí moc děkuji, moc to pro mě znamená. Do teď mi Terezka půjčuje své pejsky k tomuto sportu.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Mého psa krmím granulemi od firmy Brit a přidáváme kloubní výživu Aptus Apto-flex. Jako odměny dostává sušené maso.


4. Jaké všechny aktivity se psy děláš?

Výlety, dogtreky, canicross, scooterjöring, bikejöring.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

Důvodem bylo, že se mi tyto sporty líbily a chtěla jsem je vyzkoušet. V roce 2019 se naskytla příležitost, tak jsem po ní skočila, a od té doby se v těchto sportech pohybuji. Motivuje mě skvělý kolektiv, možnost něčeho dosáhnout a moje a psí radost z každého doběhnutého závodu. Vím, že se svým dalším psem nebudu v ničem váhat a začneme s nějakým z těchto sportů naplno.


2. Kterým musherským disciplínám by ses ještě chtěla věnovat?

Určitě bych chtěla jednou zkusit běžky (skijöring). Nejdříve sama, protože jsem na nich nikdy v životě nestála, a pak samozřejmě s čtyřnohým kamarádem.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

Mám ráda oba způsoby. Myslím si, že je to tím, že většinou se z toho vyvrbí nějaká zábava. A zábava přeci musí být.


4. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

Většinou trénuji v okolí našich lesů kolem Horních Beřkovic. Mám ráda oba typy tréninků, tudíž skupinově i samostatně. U mě také trošku záleží i na náladě a typu psa.


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Já o sebe moc nepečuji, nebo spíše vůbec. Občas beru kloubní výživu (když si tedy někdy vzpomenu, že bych si ji mohla vzít) a málokdy si udělám čas na protažení (respektive čas by se našel, ale mně se nechce :D).


6. Jaké vybavení na mushing používáš?

Používám vybavení od firem ManMat, Zero DC, Non-stop. Postupně bych chtěla přejít jen na ManMat a Non-stop.


7. Co ti mushing přináší?

Mushing mi přinesl spoustu nových lidí a čtyřnohých kamarádů, kteří se stali součástí mého života. Taky mi přináší spoustu cílů - zlepšovat se, snažit se něčeho dosáhnout, více sportovat.


8. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč?

Ano doporučila, jsem moc ráda, že můžu být součástí tohoto skvělého klubu, který drží při sobě a je v něm spousta skvělých lidí.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila?

Můj první závod se konal 19. 5. 2019, byl to Leskros Nebílovskými sady. Tento závod jsem běžela se Snagoušem (kříženec huskyho). Je to úžasný pes, děkuji Terezce za možnost odběhnout si to zrovna s ním. Cítila jsem se úžasně i přesto, že bylo příšerné vedro, ale první závod mezi juniory dopadl výborně. Umístili jsme se na krásném 14. místě s časem 28 min. 44 vteřin. Na tento závod moc ráda vzpomínám.


2. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Sportovní vzor se tomu říci nedá, ale všichni, co to vytáhli vysoko v tomto krásném sportu, mají můj obdiv. A hlavně členi našeho klubu.


3. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Nejtěžší byl pro mě asi náš klubový závod Tlapkros v roce 2019, protože jsem si udělala týden před závodem něco s kotníkem, ale i tak jsem to nevzdala a závod jsem běžela za pomoci dalšího úžasného psa z Terky smečky jménem Loki, i přesto, že mě celou cestu ten kotník pobolíval. A rozhodně toho nelituji.

Nejlehčí pro mě nebyl asi žádný závod, vždy to něco aspoň trošku zkomplikovalo.


4. Který závod patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si ho nikdy utéct?

Tak samozřejmě je to náš klubový závod Tlapkros.


5. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Nemám žádný rituál ani talisman, ale i přesto se mě občas aspoň trochu štěstí drží.


6. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Vidět psa šťastného.

- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Studuji Zemědělskou střední školu, později bych rozhodně chtěla dělat něco se zvířaty. Už 4. rokem pomáhám u nás v místní veterinární ordinaci.


2. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Největší radost mi dělá, když jsou moje rodina a lidé kolem mě šťastní.


3. Co vyloženě nesnášíš?

Když mají lidé tendenci řešit můj život místo toho, aby řešili ten svůj. A když se snaží schválně dělat věci, které ví, že nenávidím. A celkově lidi, co se snaží hrát si na kamarády, ale vlastně jsem jim dobrá jen když něco potřebují.


4. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Když vypadnu ven s kamarády, výlety, procházky, dovolená, prostě když nemusím nic řešit a mám klid od všeho.


5. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Žij naplno, dokud můžeš.


6. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Poraďte se s někým, kdo tomu rozumí, rozhodně to neřešte jako laik. Chce to konzultaci s někým, kdo poradí jak se začátky atd., jinak byste mohli ublížit sobě i svým milovaným čtyřnožcům.

249 zobrazení