Rozhovor s: Ivčou Vyletělovou

Mgr. Ivana Vyletělová, člen Musher klubu Tlapky v tahu od 6. ledna 2019.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jaké máš pejsky a jak se jmenují?

S přítelem Štěpánem máme 2 bordeří holčičky Aicy (6 let) a Dangee (2,5 roku).


2. Jak jsi se k práci se psy dostala?

Odmalička jsem toužila po pejskovi. Venku jsem patřila k těm dětem, co vzdychaly nad každým vořechem, jak by řekli moji rodiče. Když jsem byla hodně malá, měli jsme staforda, ale byl nemocný a odešel velmi brzy. Asi ve třinácti jsem si psa vybrečela a s taťkou jsme si vezli domů boxerku z útulku. Postupně jsme si vždy brali z útulku různé fenky a já tak poznala i různé povahy. Naši psi nikdy nebyli k ničemu trénováni kromě základní poslušnosti, i když některé jsem pár triků naučila. Důležité pro mě bylo mít parťáka na procházky, výlety a občas běh na volno a ke psím sportům jsem moc nepřičichla. Víc jsem k nim pronikla až mnohem později a to především díky Štěpovi a pak i díky práci.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Na otázku krmení už odpověděl Štěpán... (Štěpán Polívka, člen MK TVT - pozn. red.) Doplňky, co mi přijde pod ruku, co objevím jako super věc, kterou musí holčičky mít. Střídá se tu kloubní výživa, béčko s pivovarskými kvasnicemi, kelpa, různé oleje...


4. Jaké všechny aktivity se psy děláš?

Mushing, triky, psí fitness... Chodíme hodně na procházky, běh na volno, sem tam zopakujeme poslušnost, když holky už moc divočí. A nesmím zapomenout na cestování i do zahraničí, které přizpůsobujeme tomu, aby s námi holky v ideálním případě všude mohly.


5. Věnuješ svým psům nějakou speciální péči?

Kovářova kobyla... :D Ale ne, snad mají vše, co zrovna potřebují. V pokročilejším věku přidáme kontrolní krevní testy.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

S Aicy jsme občas běhávaly ještě s obyčejným bederním pásem, běžela hezky vepředu, ale málokdy zatáhla. Už si nevzpomenu, jak přesně se ta myšlenka zrodila, ale přihlásila jsem se na začátečnický trénink canicrossu od Běhej se psem (červenec 2018). Tam jsem poprvé poznala, co v Aicy je a taky, co to dělá se mnou. Přesně si pamatuji, jak se mnou ta rychlost zamávala a málem mi odlítly moje dioptrické brýle. Motivace pokračovat tedy přišla úplně sama, ale zároveň jsme hledali nějakou bližší skupinku lidí. No a o takové skupině na Kladensku jsme se se Štěpánem dozvěděli úplnou náhodou od tehdy čerstvé známé a od té doby běháme s Tlapkami.

O něco dříve, než proběhl první canicross, jsem se zbláznila z vyprávění různých lidí do koloběžky a nutně jsem nějakou potřebovala, samozřejmě terénní. K pořádnému tahu se psem na koloběžce jsem se ale zase dostala o něco později.


2. Kterým musherským disciplínám se ještě věnuješ a kterým by ses věnovat chtěla a proč?

Koloběžka a tu mám úplně nejraději. Na běhu neustále s nějakými pauzami pracuji, tak trochu spadám do kategorie věčných začátečníků :D.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

Mám zkušenosti jen s jedním psem, i když se mi moc líbí kategorie SC2 (koloběžka s jedním až dvěma psy – pozn. red.). Třeba někdy.


4. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

Nejvíc do lesů v blízkém okolí domova a nejčastěji sólo a se psy na volno. Mushing jako takový si necháváme hlavně na skupinové tréninky. Ve skupině bych ale ráda trénovala častěji.


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

On asi málokdo ví, že jsem původně lidská fyzioterapeutka, takže vím, jak bych o sebe měla pečovat :D. O to horší je, že to lajdačím a pak napravuju problémy za 5 minut 12. Zahřátí a výklus s nějakým strečinkem, co mi vyhovuje, se ale snažím dodržovat. Po náročném tréninku si dám protein a výjimečně zaexperimentuji s nějakými pre-workout drinky. A občas taky něco konzultuji s naším Spartanským koučem Honzou Čížkem, třeba ohledně spánku. Ale všechno dělám spíš pro zdraví než pro sportovní výkon.


6. Jaké vybavení na mushing používáš?

Máme hodně věcí od Non-stopu, ale střídají se u nás i další značky. Nejvíc postrojů má momentálně Dangee, třeba od značky Musher nebo Manmat. Dbáme na to, aby vše dobře sedělo.


7. Co ti mushing přináší? Jaké v něm máš cíle?

Cíle jsou, aby nás to všechny bavilo a přinášelo hlavně radost a dobrý pocit z výkonu.


8. Doporučila bys členství v MK Tlapky v tahu a proč? Jsi v něm spokojená?

Anooo, Tlapky určitě doporučuji, mají dobré vedení, ochotné a šikovné trenérky a aktivní členy, co si pomáhají.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítila?

Jestli se nepletu, úplně první závod jsem zažila v roce 2018 a šlo o Spartan race. Neoficiální canicross fun závod byl v rámci letního soustředění Tlapek. Pro veřejnost to byl pak Leskros na Ještěd 2019 s naprosto příšerným kopcem :D a letos to byly první oficiální a zároveň první koloběžkové závody na Lesné a na Tlapkrosu.

Pocity snad raději nebudu moc popisovat, ale připadám si vždycky jak před zkouškou a lituju, že jsem se zase někam přihlásila. Po závodě přichází ohromná úleva a euforie, že jsme živi a zdrávi a říkám si, že si to přeci jen někdy zopakuju.


2. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu?

Za úspěch považuji dokončení závodu :P.


3. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Nemám za sebou moc závodů, ale nejtěžší byl zatím asi právě zmíněný Leskros.


4. Který/é závod/y patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si je nikdy utéct?

Doufám, že mi nikdy neunikne Tlapkros.


5. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Žádný rituál ani talisman nemám.


6. Co je nejlepší po dokončení závodu?

To, že to máme zdárně za sebou a taky sledování finišů kamarádů z klubu.

- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Mám dvě práce, jednu za současné situace (pandemie Covid 19 – pozn. red.) mohu dělat na home office. Druhá je psí fyzioterapie. A možná ještě nekončíme :D.


2. Jak jsi se dostala k fyzioterapii psů a co tě na ní baví?

Na psí fyzio jsem myslela už při studiu, ale jelikož u nás tehdy (to zní už jak celá desetiletí :D) nebyly žádné možnosti, pokračovala jsem pilně ve studiu humánní fyzioterapie, kterou jsem plánovala i plně praktikovat. Osud to nakonec zamotal úplně jinak. Long story short... Seznámily jsme se s Katkou Plačkovou (Kateřina Plačková, vyhlášená psí fyzioterapeutka - pozn. red.) a začala jsem u ní pracovat. A co mě na tom baví? Baví mě, jak to funguje, jak tím mohu psům pomáhat, jak se mohu učit nové techniky a spojovat si nové poznatky s těmi dříve nabytými.


3. Věnuješ se i jiným zálibám či koníčkům než mushingu? Jakým?

Jóga, koloběžka, čtení, fantasy, malování a kreslení, fyzioterapie a cvičení, paddleboard, seriály, cestování v dodávce, výlety do hor a lesů, hodně času taky zabírají i různé vzdělávací kurzy. V poslední době mě zaujala ajurvéda.


4. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

Čaj, voda, cider, víno. Jídlo.. nejvíc to, co uvaří někdo jiný :D.


5. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Radost mi dělá čas strávený s nejbližšími a samozřejmě s našimi pejsáčky (počítám i Buráčka u rodičů). Na rozesmívání je expert Štěpán.


6. Co vyloženě nesnášíš?

Nespravedlnost, lidskou krutost a hloupost.


7. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Občas se potřebuju trochu odstřihnout a strávit třeba odpoledne sama s tím, co chci zrovna dělat. Prostě na chvíli sama vypnout a pak můžu zase fungovat.


8. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali oni tobě.


9. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Aby si hledali relevantní informace, kvalitní trenéry a aby o své pejsky pečovali.


10. Pokud máš zájem sdělit něco navíc, sem s tím!

To bude už asi vše! :D

99 zobrazení