top of page

Rozhovor s: Dijou Vaišnyté

Dija Vaišnyté, člen Musher klubu Tlapky v tahu od 17. června 2020.

- PSÍ PARŤÁCI -

1. Jakého máš pejska a jak se jmenuje?

Svého pejska zatím nemám. Zkouším pracovat s fenkou Eimou od nás z vesnice a to je zatím můj jediný parťák.


2. Jak jsi se k práci se psem dostala?

Se psy jsem začala pracovat asi ve svých 10 letech, kdy mi do života vstoupil tříletý německý ovčák Max. Vybral si mě jako novou paničku, coby holku co ho nakrmila, když ho majitelé nechali napospas životu v ulicích. Jelikož si mě začal moc hlídat a vrčel na každého, kdo si do mě byť z legrace bouchnul, musel přijít výcvik. Protože si s mým otčímem nerozuměl, nezbylo mi než nakráčet na cvičák a nezbedného obřího psa zkrotit. Jelikož jsem si pro respekt nešla výhrůžkami a silou, ale do pokynů dávala cit a lásku, byl ochotný si pro mě zpřelámat nohy na překážkách a vytrhat zuby na obranách. A tak začala má práce se psy. Cvičitelé říkali, že to mám v sobě.


3. Čím krmíš? Používáš nějaké speciální doplňky stravy?

Krmili jsme granulemi, ale v budoucnu budu preferovat Barf.


4. Jaké všechny aktivity se psem děláš?

Plánuji se rozhodně věnovat tomu mushingu, jakmile mě poprvé život zavál na toto místo, měla jsem pocit, že mi to k životu sedí. Potom rozhodně k mé práci se psem bude patřit budování pevného vztahu a základní výcvik s chozením na volno. Nedokážu si představit mít psa, kterého musím doživotně držet na vodítku.


5. Věnuješ mu nějakou speciální péči?

Pokud se speciální péčí dá brát neustálá pozornost a braní psa jako svého parťáka do života, kdy je všude se mnou, pak ano.

- MUSHING -


1. Kdy jsi začala s mushingem a proč? Co tě motivovalo pokračovat?

Ach, to je velmi zajímavá historka. Potkala jsem soutěž na Facebooku, která se týkala nějakého tréninku se psy, tehdy jsem ani nevěděla pořádně jakého. A tak jsem se se zvědavostí zúčastnila, se slovy, že stejně nikdy nic nevyhrávám. Bum, osud rozhodl a za týden mi dorazila zpráva od Terky (Tereza Vočadlová – členka MK TVT, pozn. red.), že jsem vyhrála trénink canicrossu. Píšu té ženské, zjišťuju, že bydlí ve stejné vesnici jako já. Dohaduji trénink, půjčuji si kamarádčinou Auru a vyrážím na setkání.

Tehdy poprvé, mě Terka oslnila svou ochotou a milou povahou, že jsem věděla, že je to něco, co bych chtěla v budoucnu dělat, její pozitivita byla tak chytlavá, že jsem neměla šanci odejít bez motivace. Můj příběh mushingu začal asi někdy v červnu roku 2019.


2. Kterým musherským disciplínám se ještě věnuješ a kterým byses věnovat chtěla a proč?

Nikdy jsem se nevěnovala přímo tomu či onomu. Nejdřív jsem začala běhat, abych se naučila základy, pravidla a ovládání psa a postupem času mi začala Terka svěřovat své pejsky i na kolobku či kolo. Ale abych byla upřímná, ten běh mi nikdy nešel.


3. Máš raději sportovní výkony s jedním či více psy a proč?

Záleží podle nálady. Když se chci v klídku povozit nebo proběhnout, zvolím si jednoho pejska, skvěle si u toho mohu pročistit a když si chci prohnat adrenalin tělem a trochu upustit páru, s radostí si vezmu dvojku.


4. Kam chodíš trénovat a jak často? Raději sólo, nebo ve skupině?

Rozhodně nejradši trénuji ve skupině. A jelikož jsem líná, a díky pandemii žádné tréninky nebyly, dost jsem to flákala. Pokud mě někdo nevytáhne, většinou mé poctivě pěstované špíčky zůstanou ležet ladem.


5. Jak pečuješ o sebe v rámci sportovních výkonů – speciální strava, doplňky, fyzioterapie, speciální cvičební plán apod.?

Ačkoliv jsem celkem rozbitá (kolena, kotník, záda), žádnou speciální péči sama sobě nevěnuji. Když už mě však něco víc bolí, s radostí si dám protahování tři dny za sebou, protože jsem zjistila, že mi to nejzaručeněji pomůže. Pro větší relax a pohodu si po trénincích dopřávám dlouhé chvíle v horké vaně, u knihy či filmu a čas od času navštívím i svou sousedku masérku.


6. Jaké vybavení na mushing používáš? Které se ti osvědčilo nebo naopak neosvědčilo a proč?

Hmmm, sedák momentálně používám od Zero DC sedák Grizzly a Eima nosí postroj Manmat Sled XS.

- ZÁVODY -


1. Kdy a který byl tvůj první závod? Jak jsi se po něm cítil/a?

Můj první závod byl 22. 8. 2020 Charitativní běh pod Zelenou horou pro Davídka. Po doběhu jsem měla ohromnou radost, že jsme to s Hryzuldou spolu zvládly, pro obě z nás to bylo naše poprvé a bylo to parádní! Ačkoliv jsme se trochu zatoulaly, stálo to za to.


2. Jaké jsou tvé největší úspěchy v mushingu?

Jelikož jsem zatím neměla zas tolik času závodit, tak za největší úspěch beru to, že jsem zvládla naučit Hryzku s radostí a chutí tahat a nebát se do toho opřít. Najednou jsem měla parťáka ukovaného přímo pro sebe, naladěného na svoji duševní vlnu. A to mi přijde v tomhle sportu jako to nejdůležitější. Sjednotit se a dělat to vzájemně pro sebe.


3. Máš někoho za svůj sportovní vzor? Koho?

Mým sportovním vzorem jsou všichni členové našeho klubu. Každá osůbka a každý pejsek v něm je nějak speciální a výjimečný. Motivují mě nejen snažit se makat, ale zároveň být někým lepším a osobitějším.


4. Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč? Který byl pro tebe naopak nejlehčí?

Díky mé kondici je pro mě každý závod velmi náročný, avšak nejnáročnější mi zatím přišel závod v Lesné. Netušila jsem totiž, že musím běžet oba dva dny a rozhodně jsem nebyla připravená.


5. Který závod patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si ho nikdy utéct?

Tak nebo tak, Lesnou mám zatím nejraději.


6. Který závod patří mezi tvé nejoblíbenější a nenecháš si ho nikdy utéct?

Tak nebo tak, Lesnou mám zatím nejraději.


7. Máš nějaký talisman nebo děláš nějaký rituál pro štěstí v závodě?

Většinou přijdu za svým psím parťákem, pohlédnu mu do očí a upřímně mu řeknu, jak se cítím a povím mu něco povzbuzujícího s pocitem, že mu dodávám větší motivaci a sílu. Podvědomě vím, že tím jen vždycky připravuji samu sebe.


8. Co je nejlepší po dokončení závodu?

Po skončení závodu je skvělá ta vděčnost a radost utahaného psa, co se proběhl a má běsnící krev proudící v žilách. Mám vždycky potom pocit, že energie v mém těle je nekonečná.

- ZE ŽIVOTA -


1. Jaké je tvé povolání současné a vysněné?

Současně studuji obor Ekonomika a podnikání v Roudnici nad Labem. Jestli to někoho zajímá, opravdu mě to vůbec nebaví :D. Brigádničím u koní, dělám lektorku jezdectví. S dětmi je to občas sranda, ale někdy je to náročnější, než by člověk čekal. V takových chvílích lituju ty, kteří si prošli mým dospíváním, kdy se mi říkalo ,,zasněné káčátko".

Mé vysněné povolání... Vědí to jen ti nejbližší, ale proč by to nemohli vědět i ostatní. Mým nejvysněnějším povoláním je být spisovatelkou. Většina lidí mě popisují jako blondýnu s hlavou v oblacích. Již od malička mi srdce tepalo pro ty hromady různých životů, které jsem díky knihám mohla prožívat. A to uvědomění, že ty životy mohu i tvořit a prožívat jak se mi zrovna zlíbí, bylo k nezaplacení. Zatím mám hromadu básní a rozepsaných pár příběhů, tak uvidím, jak daleko se dostanu.


2. Jak vypadá tvůj běžný den?

Jelikož jsem dobrodružná duše, můj den nikdy nevypadá stejně. Většinou je to něco ve změti stíhání všech možných aktivit a potřeba si každou chvíli co nejvíc užít a procítit.


3. Věnuješ se i jiným zálibám a koníčkům než mushingu? Jakým?

Věnuji. Mou největší prioritou je jezdectví. Také mám moc ráda čtení, na to bohužel už ale nezbývá moc času. A také ráda píšu. Ale jiné aktivity mě zaměstnávají natolik, že to zkrátka nestíhám. Také ráda něco vyfotím a moc moc ráda stojím před objektivem.


4. Jak jsi se dostala ke koním? Co pro tebe znamenají?

Láska ke koním bylo něco hluboko zakořeněného v mé samé podstatě bytí. Jednou se do vesnice přestěhovala jedna paní s divokým andaluským hřebečkem, se kterou jsem se shodou náhod potkala na cvičáku. Jako desetiletá holčička jsem si s jejím pejskem poradila raz dva a pak mě pozvala k sobě do stáje. Setkání s Diem bylo osudové a od té doby jako by se pro mě koně stali neoddělitelnou součástí mého života.


5. Jezdíš i závodně? S jakými úspěchy?

Vždycky jsem byla neskutečně empatická, ať k lidem tak ke zvířatům. Na první místě je pro mě vždycky vztah a porozumění. Chtěla jsem vědět, co si kůň myslí, přála si, aby mi rozuměl a vyhověli jsme si spolu navzájem. Když došlo na závody, bylo to většinou takovou třešničkou na dortu našeho vztahu. Nejezdila jsem to pro vítězství, ale pro upevnění našeho vztahu a i přesto jsme nikdy neodjížděli s prázdnou. Moje nástěnka je plná nádherných barevných kokard.


6. Jaké máš oblíbené jídlo a pití?

To záleží, co je zrovna za období. Ale miluju Virtieniai, to je naše litevské jídlo, chuťově podobné Gnochi. Nejradši k pití mám vodu. Za mě úplně nejlepší.


7. Co tě vždycky rozesměje nebo ti udělá největší radost?

Asi za to může osobnost empatika, ale největší radost mi udělá, když jsou lidé kolem mě šťastní. Když se smějí, směju se také a všechny starosti umím pustit za hlavu. Zkrátka být s lidmi, ke kterým patřím a které mám nejradši je to úplně nejlepší.


8. Co vyloženě nesnášíš?

Neumím nesnášet, nemít ráda nebo nenávidět. Je to věc, která mi nikdy nešla. Občas mě naštve nějaké chování člověka, ale nikdy nikoho za nic neodsoudím a přesně to očekávám od ostatních. Ale ať si každý dělá, co uzná za vhodné, nikdy si nedovolím mu do toho kecat. Když je ke mně člověk hodný, tak si pro něj místo v životě udělám. Když ne, umím si někoho vymazat z hlavy tak, že už mě nikdy nebude trápit.


9. Jak nebo díky čemu si nejvíce odpočineš?

Nikdy si pořádně neodpočinu, ale k nabrání minima energie, kterou potřebuju k provozu, mi pomůže večer nebo dva s kamarádkou u filmů, kdy probereme všechny neřesti života.


10. Máš nějaké motto, které tě provází životem?

Žij naplno. Stojím si za tím, že je zbytečné se něčím omezovat a je třeba si užívat každého možného okamžiku života. Na nic nečekat, a když se naskytne příležitost, přijmout jakoukoliv změnu, kterou život nabízí. Samozřejmě s rozumem.


11. Co bys poradila případným zájemcům o mushing?

Co bych poradila? Noo, třeba to, že to může zkusit opravdu každý. Já, jakožto holka s nadváhou, co sotva uběhla ve škole šedesátku, se do toho dala také. Skoro nic není důvodem to nezkusit


12. Pokud máš zájem sdělit něco navíc, sem s tím ☺.

Kdyby o mě chtěl kdokoliv cokoliv vědět, ať se ozve. Ráda s někým podebatím

238 zobrazení
Novinář Desk

Články

Nemůžete jít sportovat? Tak si alespoň počtěte!